موسسه و مرکز تخصصی تمهید قم

موسسه و مرکزی تخصصی حوزوی در زمینه تفسیر تنزیلی، مهندسی فرهنگی و نشر آثار آیت الله معرفت ره

موسسه و مرکز تخصصی تمهید قم

موسسه و مرکزی تخصصی حوزوی در زمینه تفسیر تنزیلی، مهندسی فرهنگی و نشر آثار آیت الله معرفت ره

رویکرد تفسیر تنزیلی:
* ارائه تصویری کلی از مهندسی عمیق و دقیق تحول قرآنی از دریچه ی آشنایی با روش حاکم در قرآن؛
* اشاره به توزیع عالمانه و هنرمندانه ی مفاهیم و ارزش های دینی در سراسر آیات قرآن؛
* پرده برداری از ترکیب حکیمانه محتوا و ساختار آیات و سور در جریان نزول تدریجی قرآن؛
* تبیین روشمند نزول کلام وحی در راستای تغییر فرهنگ جاهلی به فرهنگ الاهی؛
* بیان پیوستگی منطقی مفاهیم و معانی قرآنی؛
شنبه تا چهارشنبه 10 تا 12
حضور با تماس قبلی
آدرس: قم، خ شهید صدوقی، خ 20 متری فجر، پ 286
تلفن: 02532920244
نویسندگان
طبقه بندی موضوعی

به اطلاع برسانم به زودی کتاب روش فرهنگ سازی پاکدامنی در قرآن از چاپخانه خارج خواهد شد و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

در پی پیرامون این کتاب بیشتر بدانیم.

یکی از مهم‏ترین و کلیدی‏ترین مقولات فرهنگی صحنه‏ی مبارزه با استکبار جهانی (که به جدّ مورد توجه جهان غرب قرار گرفته و سردمداران آن بارها باصراحت و کنایه از برنامه‏ریزی برای این مقوله سخن گفته‏اند)، مسأله‏ی اخلاق و عادات و رفتارهای جنسی مردم در ایران و کشورهای اسلامی است. اینجاست که باید به فکر راه حلی بود تا نسلهای جدید و بهخصوص جوانان، توان آراسته شدن به پاکدامنی را پیدا کنند، و عموم مردم و افراد متقی بر این مسیر مستقیم، پایداری کنند. متأسفانه روشهای فرهنگ‏سازی این مقوله و استقامت دادن مردم، از مدل روشنی برخوردار نبوده و همین امر موجب شده است تا تلاش‏های فرهنگی و تربیتی دستگاه‏ها و سازمان‏های مربوط، رویش‏ها و محصولهای بایسته را نداشته باشند و حتی اعتماد به دستگاههای حقوقی و انتظامی بهتدریج کمتأثیر شود و روز به روز از توان بازدارندگی برخوردهای انتظامی و قضایی کاسته شود.

نسخهی درمان دردها و راه برپاکردن عادلانهی اجتماعات انسانی و اسلامی، بازگشت به قرآن است. این نسخهی شفابخش که در زمانی به تیرگی جاهلیت معاصر نزول، توانست چنان تحولات شگرف نورانی ایجاد کند، امروز هم کشتی نجات از فتنههای تاریک و دیجور است. روشهای تحول در نزول تدریجی قرآن قابل کشف و استخراج است و میتوان از سیر اقدامات قرآن، مدلها و الگوهای سادهشدهای برای تحولات اجتماعی و اخلاقی جوامع جدید بهدستآورد. اصولا کنار گذاشتن این روشها باعث شد که اجتماعات مسلمانان از پیشرفت و پیشروی باز بمانند و نتوانند جامعههایی مَثَل و نمونه برای دیگران شوند.

مؤسسه‏ی قرآنی تمهید، یادگار ارزشمند استاد محمد هادی معرفت است که از سال 1385 ه.ش، بر مسأله‏ی مهندسی فرهنگی متمرکز شده و درصدد است تا  فرهنگ‏سازی و بازسازی فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی را بر پایهی رهنمودهای قرآن سامان دهد. ازاینرو باتوجه به نزول تدریجی قرآن و با رویکرد ترتیب نزولی (تنزیلی)، پیگیر شناخت روش‏های فرهنگ‏سازی است که از قرآن استخراج و استنباط شده باشد. خدمتگزاران قرآن در مؤسسه تلاش دارند تا با الگو قرار دادن قرآن کریم، روش‏های تغییر و تحول در جامعه‏ی ایران و دیگر اجتماعات معاصر را پیگیری کنند.

کتاب پیش روی شما تلاشی بهمنظور کشف و استخراج روش قرآنی تحول جامعه از آلودگی به پاکدامنی است. قرآن بهمنظور متحول ساختن مردم در اجتماعی آلوده، ابتدا در چند مرحله و بهتدریج تغییراتی در آن ایجاد کرد تا آنکه اجتماعی پاکدامن پدید آورد. در این کتاب به مراحل تغییر و سیر قرآنی تحول از آلودگی جنسی به پاکدامنی توجه شده و تلاش میشود تا الگوی ایجاد پاکدامنی و پاسداشت آن را در جامعهی امروز ایران بهدست مخاطبان دهد. ساختار کتاب در یک مقدمه و چهار فصل تنظیم شده است. در بخش کلیات، کلیاتی اجمالی دربارهی اهمیت و ضرورت بحث پاکدامنی، سؤالات اصلی که متن حاضر به آن پاسخ میدهد، روش علمی مباحث که به سبک تنزیلی است، تقدیم میشود. سپس در رابطه با مفاهیم کلیدی مرتبط با موضوع کتاب، مطالبی بیان میشود. در فصل اول، مرحلهی اول، تغییر مردم در حرکت بهسوی پاکدامنی از منظر قرآن، یعنی اجتناب دادن آنان از آلودگی و ارزشگذاری پرهیز از آلودگی جنسی بیان میشود. در فصل دوم، روش قرآن در تثبیت ارزش پرهیز از آلودگی جنسی بررسی میشود. فصل سوم به هنجارسازی پرهیز از آلودگی جنسی در اجتماع مؤمن اختصاص دارد و در فصل چهارم راههای مراقبت از هنجار شکلگرفته تشریح میشود. در خاتمهی متن به بیان نتایج حاصل از پژوهش صورتگرفته، بهمنظوراستخراج مدل قابل اجرا در عصر و مصرهای پس از نزول پرداخته شده است. امید است که این مدل استخراج شده از آیات، ما را برای پیاده کردن فرهنگ پاکدامنی در جامعهی امروز یاری برساند. «بمنّه و کرمه»

 

لینک کانال حریم عفاف (سیر فرهنگ سازی پاکدامنی در قرآن )

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی