شبکه تمهید

درباره تمهید

 

بیا تا گل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم                    فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم

از فرهنگ کلیشه ای تا روزمره گی کالاهای فرهنگی

نصیحت ، تعصب ، بی محتوایی ، نگاه بالا به پایین نسبت به مخاطب ، عدم  اولویت محوری و … ، شیرازه ی اغلب  کالاهای فرهنگی ما را تشکیل داده است .

زمانی که به اماکن تفریحی می رویم ، با سوله های فرهنگی مواجه می شویم که نه سلیقه ای در آن بکار رفته است و نه ابتکاری ، نه محتوایی دارد و نه غالب درستی ، نهایت بازخورد آن هم چیزی نیست جز خرید چند سی دی مداحی یا چند کتاب شفابخش یا … .

آموزشگاه هایی هم که در آن فرهنگ موضوعیت داشته باشد ، در نهایت ابتکار ، به مطالعه ی اجباری چند کتاب یا ایجاد چند کلاس به همان روش اجبار ی اکتفا کرده اند .

کالای فرهنگی ما هم یا سی دی های کم فایده است ، یا کتاب هایی که پر از تکرارند و از پژوهش کم برخوردار . یا کتاب های نفیسی که قطر زیادی دارند یا برای فهم ، نیاز به ضخامت قطر فکری دارند و به همین خاطر است که وقتی  مردم به سمت فرهنگ می روند ، فرهنگ را کلیشه می بینند و کالای آن را روزمره و تکراری .

پس بخش مهمی از آفت های  فرهنگی را می توان در بد سلیقگی در رفتار فرهنگی ، آموزش فرهنگی ، کالای فرهنگی و محتوای فرهنگی دانست .

طرح نو :

هر آنچه که حقیقت دارد و آن را می رساند ، شیرازه ی مؤسسه تمهید است . این یعنی مؤسسه ی تمهید ، بر اساس یک کارگروه پژوهشی ویژه  که به محتوای نوینی می اندیشد و همچنین یک کارگروه تخصصی رسانه ای که تسلط لازم به غالب های نوین و غیر تکراری و قابل فهم برای القای مطلب به تمامی مخاطبان و تمامی افرادی که روی کره ی زمین در تمام دوره های سنی زندگی می کنند دارد ، شکل گرفته است . منتهی بر اساس خرد جمعی و تفکر دین محور .

در یک جمله می توان گفت این مجموعه بر اساس مدل جدیدی که هم جامعیت دارد و هم ابتکار ، شکل گرفته است . جامعیت آن نیز در چند محور قرار گرفته است :

  • جامعیت محتوایی : محتوای ما هم علوم اسلامی است و هم علوم دانشگاهی حتی علوم تجربی .
  • جامعیت راهبردی : هرجا نگاهی به فرهنگ شده است ، تنها بعد فکری آن لحاظ شده است و همه به فکر این بوده اند که مطلبی را با نگاه از بالا به پایین به فکر و اندیشه ی فرد اضافه کنند . فارغ از این که پژوهشی بر درستی فکر یا صحت برداشت خود از موضوع داشته باشند . اما ما در این مجموعه راهبرد منحصر به فردی را که شامل خوراک فکری ، خوراک جسمی و خوراک رفتاری است ، لحاظ کرده ایم و بر اساس این سه محور به فرهنگ سازی می پردازیم .
  • جامعیت نوین رسانه ای : برای این مجموعه جامعیت رسانه ای بسیار مهم بوده است . ما در این مجموعه از نوین ترین رو ش های رسانه ای استفاده کرده ایم ؛ و القای مطلب را تنها در بعد کلاس قرار نداده یم ، بلکه از هر عنصری که رسانا در کلام و اندیشه باشد ، چه قدیمی باشد و چه نوین ، استفاده کرده ایم و در واقع تمهید ، اولین پایگاه فرهنگی است که یک کارگروه و بخش مستقلی برای بخش رسانه ی خود تشکیل داده است .
  • جامعیت جامعه ی هدف : غالب افرادی که کار فرهنگی انجام می دهند ، هدفشان اقشار متدین یا فرهیخته است . اما از آنجایی که بخشی از محتواهای آموزشی تمهید ، مبتنی بر خرد جمعی است ، بخش بزرگی از جامعه ی هدف این مجموعه غیر مسلمان ها ، یا غیر متدینین خواهند بود .
  • جامعیت کاربردی : بزرگترین هدف این مجموعه چیزی نیست جز کاربردی کردن مطالب . همراهی و همیاری جامع این رسانه با مخاطب از هر طریق ارتباطی مانند تلفن ، موبایل ، گروه های اجتماعی ، مشاوره و … برای عملی کردن آموزش های دریافتی از دیگر وجوه امتیاز این مجموعه محسوب می شود .
  • جامعیت طرح ها : این مجموعه تنها یک طرح را دنبال نمی کند ، بلکه شامل چندین طرح می باشد ، به عبارت دیگر هم کمیت طرح ها جامعیت دارد و هم کیفیت آنها ، که یکی از طرح های آغازین این مجموعه ، مدرسه تخصصی ایتام است .
ورود به سایت
تماس با ما
کانال تلگرام تمهید
صفحه تمهید در اینستاگرام
صفحه تمهید در گوگل پلاس
عضویت
ارسال پیام
جهت نمایش ایندکس شبکه وارد شوید