موسسه قرآنی تمهید

وبگاه موسسه قرآنی تمهید

موسسه قرآنی تمهید

وبگاه موسسه قرآنی تمهید

موسسه قرآنی تمهید

این وبگاه به جهت معرفی موسسه تمهید و نیز اطلاع رسانی فعالیت های آن موسسه در زمینه های تفسیر تنزیلی و مهندسی فرهنگی و ... شکل گرفته است.

بایگانی

مؤسسهی فرهنگی تمهید در سال 1380 هجری شمسی، با هدف سامانبخشی به آثار علمی مرحوم آیت‌الله معرفت (ره) تأسیس گردید و تا به امروز به رسالت خود پایبند بوده است؛ نمونه آن انتشار مجموعه ده جلدی «التمهید فی علوم القرآن» در دو نسخه عربی و فارسی، انتشار نرم افزار مجموعه آثار معظم له و برگزاری همایش ملی «بررسی آرای تفسیری علامه معرفت (ره)» در آذرماه 1396 می­باشد.  

این مؤسسه در سال 1392 با تغییر سازمان و با نام «مؤسسهی فرهنگی قرآن و عترت تمهید» به مدیر مسئولی حجت­الاسلام و المسلمین استاد عبدالکریم بهجت­ پور، که از شاگردان ممتاز آیه الله معرفت (ره) بودند، ضمن پی­گیری تنظیم و نشر آثار آیه الله معرفت (ره)، با افزایش حوزهی کاری خود، وارد مرحلهی جدیدی از فعالیت­های پژوهشی و آموزشی قرآنی گردید. استاد بهجت‌پور، با همکاری شاگردان آموزش­دیده خویش در موسسه تمهید، توانستند تالیفات نوینی را در این عرصه به سامان برساند که موسسه مفتخر به نشر آنها شده است. از جمله، نشر شش جلد از تفسیر «همگام با وحی» نخستین تفسیر جامع شیعی به ترتیب نزول، که بارویکرد استخراج مهندسی عمیق و دقیق قرآن در تحول جامعه سامان یافته است. کتاب تک جلدی «شناخت‌نامه تنزیلی سوره‌های قرآن» نیز که خلاصه‌ای از شناسه، مقصود و محتوای 114 سورهی قرآن کریم به ترتیب نزول است، نمونه دیگر این فعالیت هاست که در صدد نمایان سازی ارتباط منطقی میان سوره‌ها در ترتیب نزول است. نمونه دیگر کتاب «سیر فرهنگ‌سازی پوشش اسلامی» می باشد که نخستین تفسیر موضوعی به سبک تنزیلی بهشمار می‌رود. کتاب «سیر فرهنگ‌سازی پاکدامنی» نیز به همین ترتیب تدوین شده و مراحل ویراستاری و چاپ را می‌گذراند.

مؤسسه‌ی تمهید با توفیقات الهی در زمینهی آموزش نیروی متخصص توانست نیروهای آموزشدیدهی خود را در سطح کشور به حدود دوهزار نفر افزایش داده و علاوه بر آموزش مهارت‌های بیان تفسیر، مهارت‌های دیگری در زمینهی پوشش و پاکدامنی را به ایشان آموزش بیاموزد. 

لگو موسسه
->